ՀՀ Ազգային ժողովի գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ, ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Հարություն Բաբայանը  մարտի 20-ին հանդիպել է մշակույթի մի խումբ գործիչների հետ:
Քննարկվել են մշակույթին վերաբերող խնդիրներն ու դրանց լուծման հնարավորությունները: Քանդակագործներ Սարգիս Բաբայանը, Աշոտ Գեւորգյանը, դերասաններ Հայկ Սարգսյանը, Նաիրա Մովսեսյանը, բեմադրող ռեժիսոր Վահան Խաչատրյանը, բանաստեղծ Էդուարդ Հարենցը ներկայացրել են ստեղծագործական ոլորտում առկա խնդիրները:
Արվեստագետներն առանձնացրել են մշակույթում արտաքին քաղաքականության հիմնախնդիրը՝ ընդգծելով, որ հարուստ մշակույթ ունեցող ազգային պետության համար այն պետք է առաջնահերթ լինի:
Ներկաները մտքեր են փոխանակել պետություն-մշակույթ փոխհարաբերություններին, մշակութային պետական քաղաքականությանը, գրահրատարակչությանը, թարգմանչական գործին, առողջ մրցակցությանը,  հասարակության գեղագիտական դաստիարակությանը,  կրթական ծրագրերին վերաբերող հարցերի շուրջ:

20 марта член Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта, депутат фракции “Просвещенная Армения” А.Бабаян встретился с группой деятелей культуры.
Обсуждены проблемы культуры и возможности их решения. Скульпторы С.Бабаян, А.Геворкян, актеры А.Саргсян, Н.Мовсесян, режиссер-постановщик В.Хачатрян, поэт Э.Аренц представили проблемы, существующие в творческой сфере.
Деятели искусства выделили основную проблему внешней политики в культуре, подчеркнув, что для национального государства с богатой культурой она должна быть приоритетной.
Присутствующие обменялись мнениями по вопросам, касающимся взаимоотношений государство – культура, государственной культурной политики, книгоиздательства, переводческого дела, здоровой конкуренции, эстетического воспитания общества, образовательных программ.